- Portul din comuna Vinderei, județul Vaslui

DESPRE COMUNĂ --> Cultură

Portul din comuna Vinderei, județul Vaslui

Din cele mai vechi timpuri și cam până în perioada dintre cele două războaie mondiale, îmbrăcămintea oamenilor din Vinderei era confecţionată din materiale produse de munca femeilor în gospodărie.

Se cultiva inul și cânepa și din fibrele acestora, prelucrate cu multă migală, grijă și pricepere, femeile ţeseau diferite pânzeturi, le înălbeau și făceau lenjerie de corp și de pat.

Aproape în toate gospodăriile se găseau cele necesare practicării acestei îndeletniciri; războaie de ţesut, urzitori, vârtelniţe, piepteni cu cozi de lemn și dinţi de fier pentru scărmănatul și pieptănatul firelor, iţe, spate meșterite frumos pentru bătutul firelor din ţesătură, precum și nelipsitele furci de tors.

Se ţesea pânză din bumbac pe care îl cumpărau de la oraș, în sculuri cu firele pregătite, din care făceau lenjeria de corp, dar și feţe de masă, prosoape ori lenjerie pentru pat.

Bărbaţii purtau haine făcute din sumani, o stofă groasă, făcută tot în casă din lână de oaie, din producţia proprie, fiindcă fiecare gospodar avea și câteva oi pe lângă celelalte animale de curte. Stofa rezultată de la ţesut era dată la piuă, supusă unui procedeu de înde- sire în urma căruia devenea ca o pâslă groasă, călduroasă și rezis¬tentă la purtat.

Femeile nu-și făceau îmbrăcăminte din astfel de stofă. Ele purtau fuste și flanele împletite din lână, groase și călduroase. Peste acestea, când se duceau la biserică, la hore sau la nunţi, îmbrăcau caţaveica, un fel de palton cu faţa de postav și căptușită cu blană de vulpe. Pe cap purtau broboade împletite tot din lână sau cumpărate.

Pe vreme rece, bărbaţii purtau pe cap căciuli din piei de miel, cu blană frumoasă, neagră sau gri, iar vara purtau pălării confecţio¬nate de dânșii, din paie de grâu, alese din lan înainte de recoltare. Cu aceste paie făceau panglici împletite în patru, în șase sau în șapte fire, cu care apoi confecţionau pălăriile, atât pentru adulţi cât și pentru copii. Astăzi, puţini mai știu să împletească sau să con¬fecţioneze astfel de pălării.

Pe vreme uscată sau iarna, pe timpul gerurilor mari, bărbaţii purtau opiniei făcute din piele de porc. Își înfășurau picioarele cu obiele călduroase din lână, peste care trăgeau ciorapi groși, împletiţi tot din lână și apoi încălţau opincile pe care le legau de picior cu curele făcute tot din piele de porc. De la gleznă în sus, până sub genunchi, înfășurau pulpa piciorului cu sfori frumos răsucite din păr de capră.

O astfel de încălţăminte era foarte ușoară și comodă la mers, în special când plecau la pădure sau în locuri mai îndepărtate. Pe vreme ploioasă, cu noroi, purtau cizme.

Femeile purtau ghete cu tureatca înaltă, legate cu șireturi, cumpărate sau lucrate de meșteri cizmari. Ele nu purtau opinci.

Locuitorii satului Vinderei nu au folosit și nu folosesc nici astăzi un port aparte, care să fie specific acestei zone, cum se întâlnește în alte părţi ale ţării. Nu au obișnuit nici portul costumului naţional sau lucratul acestuia. Portul costumului naţional a fost doar ocazio¬nal, la diferite serbări, folosit în special de elevii care jucau unele dansuri naţionale. De aceea, în sat nu se găsesc costume naţionale. Doar școala din localitate are zece costume pe care le îmbracă elevii cu ocazia diferitelor serbări. Modelul cusăturilor nu este specific satului ci este împrumutat din alte zone.

Frumoasa îndeletnicire a ţesutului aproape că a dispărut din sat iar acum, bărbaţii, femeile și copiii se îmbracă numai cu haine cumpărate de la magazinele de confecţii sau procură stofa și-și fac îmbrăcămintea dorită la atelierele de croitorie din sat sau de la oraș.

Data creare: 05-02-2018 11:47:05